Достапни линкови

Ирак го одложи пописот


Ирачката влада повторно го одложи првиот попис на населението во повеќе од две децении. Проблемот е во начинот на кој ќе бидат евидентирани Арапите и Курдите по етничкиот конфликт во северниот дел на земјата. Пописот е важен во врска со правото на сопственост на земјата во северниот регион каде што се произведува нафта.
XS
SM
MD
LG