Достапни линкови

Ратификацијата на СТАРТ 2 се уште неизвесна


Демократите во американскиот Сенат ги повикаа републиканците да ја подржат ратификацијата на новиот договор со Русија за намалување на нуклеарното оружје. Претседавачот на комитетот за надворешни работи на Сенатот, Џон Кери изјави дека без овој договор, Соединетите Држави нема да можат да испраќаат инспектори во Русија за контрола на нивниот нуклеарен арсенал. И претседателот Барак Обама оцени дека ратификацијата на СТАРТ 2 е топ приоритет.
XS
SM
MD
LG