Достапни линкови

Нетанјаху го именува новиот директор на Мосад


Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху денеска изјави дека е избран нов директор на разузнавачката агенција Мосад. Новиот директор Тамир Пардо е долгогодишен пријател на Нетанјаху и служел во воената елитна едница со неговиот постар брат кој бил убиен во 1976 во Уганда. Пардо за време на својата служба во Мосад неколкупати бил на виско позиции, меѓу кои и заменик директор на досегашниот директор Меир Даган.
XS
SM
MD
LG