Достапни линкови

Прелиминарни резултати од изборите во Молдавија - опозицијата води


Прелиминарните резултати од парламентарните избори во Молдавија покажуваат дека опозициските партии бележат победа. По избројани 80 проценти од гласовите, Централната изборна комисија соопшти дека комунистите освоиле 41 процент од гласовите. По нив се либерал демократите со освоени 28 проценти од гласовите. Либералите имаат 8 проценти.
XS
SM
MD
LG