Достапни линкови

Швајцарија „за“ протерување на странци со криминално досие?


Швајцарската државна телевизија јавува дека првите прогнози укажуваат на тоа дека на денешниот референдум поголемиот дел од граѓаните ќе го поддржат предлогот за протерување на странците кои се осудени за тешки кривични дела. Според досегашните резулатати на основа на излезноста на гласачкото тело, 53 проценти од гласовите се „за“ предлогот на швајцарската народна партија, но се уште постои можноста за овој предлог да одлучува Парламентот.
Претходно голем број на невладини организации и активисти за човекови права го критикуваа овој предлог кој доби поддршка од владата.
XS
SM
MD
LG