Достапни линкови

Баросо: Европа се соочува со закана од наплив на популисти и екстремисти


Romania -- European Commission President Jose Manuel Barroso addresses the Danube Summit at the Parliament Palace in Bucharest, 08Nov2010
Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо во интервју за европско радио предупреди дека Европа се соочува со наплив на популизам, шовинизам и екстремизам. Баросо ги повика европските политички лидери да се борат против манипулацијата со стравувањата на луѓето и непромилснеите аргументи со кои го хранат популизмот во многу земји. Тој додаде дека е загрижен и за порастот на национализмот и ксенофобијата.
XS
SM
MD
LG