Достапни линкови

Кина ќе соработува и со Јужна Кореа


Кина, како главен сојузник на Северна Кореа соопшти дека е согласна да соработува со Јужна Кореа за да се намали тензијата меѓу Северот и Југот. Новинските агенции јавуваат оти кинескиот државен советник Даи Бингуо денеска бил на состанок во Сеул со јужнокорејскиот претседател Ли Мјунк Бак. По средбата во заедничко соопштение тие оцениле дека растот на тензијата е „загрижувачки“ и треба да се се направат заеднички напори за сериозен дијалог.
XS
SM
MD
LG