Достапни линкови

Спречен бомбашки напад во Орегон


Американските агенции за спроведување на законот синоќа спречиле обид за активирање експлозивна направа во автомобил на церемонијата за осветлување на Божиќната елка во Портланд, Орегон. Официјални лица изјавија дека притоа го упасиле 19 годишиот Мохамед Осман натурализиран американец кој бил роден во Сомалија. Се прецизира дека станува збор за лажна бомба која агентите му ја доставиле на Мохамед во рамките на посебна акција за спречување на тероризмот во земјата.
XS
SM
MD
LG