Достапни линкови

Кина и САД разговараа за корејската криза


Шефот на кинеската дипломатија Јанг Џиечи телефонски разговарал со американскиот државен секретар Хилари Клинтон за намалување на тензиите меѓу Северна и Јужна Кореа. Пјонгјанг претходно соопшти дека воените вежби на Сеул го туркаат Полустровот на работ на војна. Во текот на неделава дојде до размена на артилериски оган меѓу двете земји. Во Јужна Кореа денеска беа погребани двајцата војници кои загинаа во артилерскиот напад извршен од Северна Кореа.
XS
SM
MD
LG