Достапни линкови

Руска Дума - Стаљин е одговорен за масакрот во Катин


Руската дума – денеска донесе изјава, според која, масакрот во Катинската шума за време на Втората светска војна бил извршени по директната наредба на тогашниот Советскиот диктатор Јосиф Сталин.
Во 1940 беше извршен масакр врз околу 20.000 полски офицери и други истакнати граѓани во западниот дел на Русија од страна на советската тајна полиција. Советскиот Сојуз првично ги обвини нацистите.
XS
SM
MD
LG