Достапни линкови

Ќе го избегне ли Португалија грчкото сценарио?


Парлементот на Португалија, се очекува да го одобри планот за зголемувањето на даноците и намалување на платите и социјалните бенефиции за следната година во обид да се обнови довербата во јавните финансии.
Високиот долг и нискиот раст ги вознемируваат инвеститорите стравувајки дека Португалија е веројатно следната земја на евро-зоната, по Грција и Ирска, на која ќе и биде потребна финансиска помош.
XS
SM
MD
LG