Достапни линкови

Ирак: Малики доби мандат за нова влада


Ирачката државна телевизија објави дека претседателот Џалал Талабани официјално побарал од актуелниот премиер Нури ал Малики да ја формира идната влада. Долгоочекуваното соопштение е дел од договорот да се стави крај на осуммесечниот ќор сокак околу тоа кој ќе ја води земјата по неубедливите избори одржани во март годинава. Малики има време од 30 дена да формира нова влада.
XS
SM
MD
LG