Достапни линкови

Нова истрага за авганистанските изборни резултати?


Авганистанскиот јавен обвинител најави нова истрага за измама и манупулација со гласачките ливчиња. Обвинителот Мохамед Ишак Алако во своето обраќање во парламентот изјави дека има информации оти се прават незаконски зделки со изборните податоци во Дубаи.
Ако се дозволи стартување на истрагата тоа ќе трет преглед на гласачките ливчиња од септемвриските парламентарни избори.
Претходно Соединетите Американски држави и Обединетите Нации го поздравија објавувањето на резултатите од авганистанските парламентарни избори.
XS
SM
MD
LG