Достапни линкови

Србија очекува статус кандидат за членство во ЕУ до крајот на 2011-та година


Србија до крајот на јануари ќе одговори на прашалникот на Европската Комисија и се надева дека до крајот на 2011-та година ќе добие статус кандидат за членство во Европската Унија. Ова го изјави денеска српскиот премиер Мирко Цветковиќ отакко го доби прашалникот од еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Филе изјави дека Србија се наоѓа во добра позиција на патот кон ЕУ, но целосната соработка со Хашкиот трибунал останува важен елемент за евроинтеграциите на земјата.
XS
SM
MD
LG