Достапни линкови

Хрватска: договор за референдум за Законот за работа


Хрватската влада и синдикатите синоќа постигнале договор за одржување на спорниот референдум за измените на Законот за работа. Решено е референдумот да биде одржан истиот ден како и изјаснувањето на граѓаните за влегување на Хрватска во Европската Унија. Референдумското прашање би гласело: „дали сте за тоа референдум да мора да се распише ако тоа го побараат 200 илјади регистрирани избирачи, а времето на собирање на потписи да биде 30 дена“.
XS
SM
MD
LG