Достапни линкови

Грузија е подготвена за „сеопфатен дијалог“ со Русија


Грузискиот претседател Михаил Саакашвили изјави денеска дека земјата е подготвена да се откаже од користењето на сила и разговори без предуслови се со цел да се стави крај на територијалниот спор со Русија. Во својот говор пред Европскиот Парламент во Стразбур тој побара Русија да престане да ги блокира преговорите. Саакашвили изјави дека е подготвен за „длабок и сеопфатен дијалог“ со неговиот руски колега.
XS
SM
MD
LG