Достапни линкови

Стотици загинати и повредени во стампедо во Камбоџа


Околу 350 лица загинаа и уште толку се повредени во човечко стампедо во главниот град на Камбоџа Пном Пен, до кое дошло за време на одбележувањето на празникот на водата, на кој присуствувале голем број луѓе. Стампедото се случило на последниот ден од фестивалот по последната трка кога настанал хаос. Премиерот Хун Сен побара истрага за несреќата.
XS
SM
MD
LG