Достапни линкови

Оставка на министерот за правда на Јапонија за шега


Јапонскиот министер за правда Минору Јанагида поднесе оставка поради шегување со неговата работа. Тој во парламентот изјавил дека како министер му е неопходно да запамти две реченици кога се соочува со прашања од пратениците: ,,не коментирам посебни случаи“, и ,,работиме на проблемот во согласност со правото и доказите“. Тоа предизвика голема бура меѓу пратениците по што министерот им се извини и поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG