Достапни линкови

Самит ЕУ, Украина


На денешниот самит во Брисел меѓу Европската унија и Украина се очекува главно да се разговара за прашања поврзани со енергетското снабдување. Украина е клучна транзитна рута за рускиот гас за западна Европа. Но, недоразбирањата меѓу Киев и Москва околу исплатата на гасот предизвикаа неколку нарушувања на снабдувањето. На самитот на кој ќе учествува и шефот на државата Виктор Јанукович ќе се разговара и за прогресот во евроинтеграциониот процес на Украина.
XS
SM
MD
LG