Достапни линкови

Бекетов бара одговори од Кремљ за серијата напади врз новинари


Рускиот новинар Микаил Бекетов, кој пред две години заврши во инвалидска количка откако беше брутално претепан, денеска се појави на протест во Москва и побара одговори од Кремљ за серијата физички напади врз новинари.
Бекетов беше основач и уредник на еден локален весник каде пишуваше за контроверзаната изградбата на автопатот низ шума во близина на Кимки.
Неговиот адвокат Андреј Столбунов изјави дека новинарите во Русијасе примарна цел на корумпираните функционери.
Претепувањето на новинарот Олег Кашин и екологистот Константин Фетусов се поврзуваат со контроврзната изградба на автопатот низ шумата во близина на Кимки.
XS
SM
MD
LG