Достапни линкови

Експлозија во Авганистан, 3 лица загинале


НАТО соопшти дека три авганистански цивили загинале и 4-ца други се ранети при експлозија на бомба во јужната провинција Кандахар. Ниту една од милитантските организации не презеде одговорност за експлозијата. Речиси 30 меѓународни хуманитарни организации кои работат во Авганистан ги повикаа завоените страни да сторат повеќе за заштита на завоените страни. Статистичките податоци на Обединетите Нации покажуваат дека годинава најмногу цивили се убиени во однос која било друга година од последниве 9.
XS
SM
MD
LG