Достапни линкови

Нова нуклеарна централа во Северна Кореја?


Американскиот нуклеарен физичар Зигмун Хекер изјави за „ Њујорк Тајмс“ дека видел нов современ нуклеарен објект за збогатување со ураниум при неговата последна посета на Северна Кореја со што се подигна загриженоста за таинствена нуклеарна програма на земјата. Оваа вест доаѓа пред денешното пристигнување на високиот американски претставник Стивен Ворен Босворт во Сеул каде треба ги продолжи разговорите за можно разоружување на Северна Кореја. Научникот Хекер вели дека е „ вчудоневиден“ од нуклераната централа што ј авидел во Северна Кореја. Инаку научникот е поранешен директор на американската нуклеарна лабараторија Лос Аламос.
XS
SM
MD
LG