Достапни линкови

Путин домаќин на самит за заштита на тигри


Претставници на 13 земји денеска ќе присуствуваат на отварањето на самитот во рускиот град Сент Петерсбург, каде треба да се финалзира 10- годишна стратегија за зголемување на светската популација на тигрите кои се во изумирање. Домаќин на овој самит ќе биде рускиот премиер Владимир Путин кој некоку пати досега повика на заштита на тигрите. Според статистичките податоци во дивината живеат 3 200 тигри , додека пред еден век нивниот број бил 100 илјади.
XS
SM
MD
LG