Достапни линкови

Вранишковски во куќен притвор во Бугарија


Бугарското Обвинителство му одреди мерка куќен притвор на расчинетиот владика на Македонската православна црква Јован Вранишковски, јавија софиските медиуми. Гаранција дала Бугарската православна црква и Вранишковски е сместен во некој од софиските манастири. Времетраењето на куќниот притвор не е ограничено.Бугарската полиција го уапси Вранишковски во понеделникот вечерта на граничниот премин Калотина на бугарската страна со Србија. Најпрво му беше изречено 24-часовно задржување, а потоа и екстрадиционо од 72 часа. И овој рок истече, а документацијата за неговата екстрадиција, како што информираат бугарските медиуми, се уште не е доставена. По барање на Судот во Битола, македонското биро на Интерпол распиша потерница по Вранишковски
XS
SM
MD
LG