Достапни линкови

Почна самитот на НАТО во Лисабон


Во Лисабон почна дводневниот самит на НАТО на кој се гледа како на камен темелник на новата иднина на Алијансата. Новиот стратегиски концепт, ракетната одбрана и Авганистан се на врвот на темите, но тука се и односите на НАТО со Русија. На состаноците во Лисабон учествува и македонска делегација предводена од претседателот Ѓорге Иванов.
XS
SM
MD
LG