Достапни линкови

Кина: доживотен затвор за корупција


Поранешниот директор на кинеската национална нуклеарна компанија Канг Жисјин денеска бил осуден на доживотна казна затвор поради корупција. Се прецизира дека тој од 2004 до 2009 година примил мито од скоро милион долари. 57 годишниот Канг беше член на комисијата на Комунистичката партија за борба против корупцијата.
XS
SM
MD
LG