Достапни линкови

Рударска несреќа во Нов Зеланд


Властите во Нов Зеланд денеска соопштија дека над 30 рудари би можело да бидат затрупани по експлозијата во еден рудник за јаглен во таа земја. Само двајца од нив досега успеале да излезат од рудникот. Се уште не е јасна причината за експлозијата. Последната поголема рударска несреќа во Нов Зеланд се случила во 1967 година кога загинале 19 рудари.
XS
SM
MD
LG