Достапни линкови

Налог за апсење на основачот на Викиликс


Шведските истражни органи побараа од судот да издаде налог за апсење на Џулиан Асанж, основачот на интернет страницата Викиликс, осомничен за силување, и сексуално малтретирање. Сличен налог против него беше издаден и во август годинава, но тогаш беше отфрлен. Викиликс објави илјадници американски тајни документи во врска со војните во Ирак и во Авганистан.
XS
SM
MD
LG