Достапни линкови

Судир на полицијата и демонстрантите во Атина


Полицијата и демонстрантите се судрија вчера на протести во Атина, по повод годишнината од студентскиот бунт во 1973 против тогашната воена хунта во Грција. На протестот во Атина се собраа повеќе од 20 илјади луѓе. Немирите избувнаа кога една група на млади луѓе почнаа да гаѓаат со камења кон полицијата. Полицијата приведе околу 40 демонстранти. На одбележување на годишнини од рушењето на диктатурата и порано имало слични судири и улични нереди.
XS
SM
MD
LG