Достапни линкови

Британија ја убедува САД дека е квалитет сојузник


Британскиот секретар на надворешни работи Вилијам Хаг се сретна денеска со американскиот државен секретар Хилари Клинтон. По средбата Хаг изрази уверување дека Велика Британија нема да се повлече од светската сцена и дека нема да се намали нејзината улога во соработката со САД за справување со безбедносните предизвици. Ваквите коменатари следуваат по загриженоста што ја изрази САД од британските буџетските кратења кои можат да влијаат врз способноста на клучниот американски сојузник да ja оддржи стабилна воена сила.
XS
SM
MD
LG