Достапни линкови

ММФ понуди кредит, Владата размислува


Меѓународниот монетарен фонд е оптимист и очекува позабрзан раст наредната година но се уште постојат ризици. Ова денеска во Скопје го изјави шефот на Мисијата на ММФ Вес Мекгру по средбата со министерот за финансии Зоран Ставрески и гувернерот на Народната Банка Петар Гошев. Мекгру додаде дека на средбата разговарале за отворената кредитна линија и сега останува Владата да донесе одлука дали ќе ги користи парите. Ставрески изјави дека Владата се уште не донела одлука по ова прашање.
XS
SM
MD
LG