Достапни линкови

Финален ритуал на каменување на ѓаволот во Мека


Стотици илјадници муслимани денеска во долината Мина во близина на Мека учествуваат на верските обреди на традиционалниот годишен аџилак.
Три дневното каменување на ѓаволот е финалниот ритуал на аџилакот во Сауидиска Арабија на кој годинава пристигнале 2,8 милиони верници. Засега нема инциденти и жртви во човечките стампеда како минатите години.
XS
SM
MD
LG