Достапни линкови

Бан Ки Мун ветил зголемена динамика во македонско - грчките разговори


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ветил зголемена динамика во разговорите во спорот со името откако министерот за надворешни работи Антонио Милошоски му порачал дека скорешна посета на медијаторот Метју Нимиц на Скопје и Атина би дала нов импулс во разговорите.
Милошоски и Бан Ки Мун разговарале по телефон за бришењето и враќањето на македонскиот јазик во регистарот на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG