Достапни линкови

Судски процес во Австралија за убиство на Чеченец


Почна судењето во Австралија на тројцата обвинети за соучество во убиството на Умар Исраилов, поранешен телохранител кој го критикувал чеченскиот претседател Рамзан Кадиров. Австралиските инспектори се сомневаат дека чеченскиот претседател издал наредба да се киднапира Исраилов, но немаат доволно докази за такво обвинување. Кадиров негира каква било вмешаност во случајот. Осомничениот за убиството на Исраилов се уште е на слобода.
XS
SM
MD
LG