Достапни линкови

Еврозоната бара излез од ирската криза


Министрите за финансии на земјите од еврозоната денеска во Брисел расправаат како да и стават крај на ирската должничка криза и да го стопираат нејзиното евентуално ширење во зоната. Ирска демантира дека и е потребен спасувачки пакет и инсистира на извесна помош за банките во земјата. Аналитичарите сметаат дека Ирска не сака помош, поради тоа што е пред општи избори кои ќе се одржат на 25 овој месец.
XS
SM
MD
LG