Достапни линкови

Клинтон: Нетанјаху прави „сериозни напори“


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска изјави дека израелскиот премиер Бенџмин Натанјаху прави „сериозни напори “ земајќи го в предвид американскиот предлог за замрзнување на градбата.
Клинтот не соопшти детали од предлогот но изјави дека се во блиски разговори и со Израелците и Палестинците. Во израелскиот претседателски кабинет информират дека станува збор за 90- дневен прекин на градбите во Западен Брег.
Во меѓувреме Палестинците инсистираат дека тие ќе прифатат само „сеопфатна“ забрана за изградба на еврејски населби вклучувајќи го и источниот дел на Ерусалим.
XS
SM
MD
LG