Достапни линкови

Нобеловката Су Kи повика на „револуција без насилство“


Неодамна ослободената демократска икона во Мјанмар, Аунг Сан Су Kи денеска повика на „револуција без насилство“ во земјата откако таа ја започна обновата на ослабеното опозициско движење. По говорот што го оддржа во седиштетето на нејзината партија во Јангог, таа за Би-Би-Си изјави дека е сигурна оти демократијата на крајот ќе дојде во Мјанмар. Нобеловката Су Ки пред три дена беше ослободена од домашниот притвор, по само една неела од оддржувањето на парламентраните избори во земјата.
XS
SM
MD
LG