Достапни линкови

Фијон сепак останува на премиерската функција


Францускиот претседател Никола Саркози денеска повторно го именуваше за премиер Фансоа Фијон , откако тој синоќа си поднесе оставка. Саркози побара од Фијон да предложи нов владин состав. Оставката на Фијон која синоќа ја прифати претседателот е формален процес за да може да се отвори пат за реконструкција на влада.
XS
SM
MD
LG