Достапни линкови

Бројот на загинати цивили во Авганистан пораснал за 33%


Авганистанските власти соопштија дека при експлозија на бомба најмалку 3 лица загинале а десетина се ранети. Експлозијата се случила во источниот град Џалалабад во близина на воената база на НАТО. Во меѓувреме НАТО соопшти дека при вчерашната вооружена пресметка со Талибаците во Кандхар загинале најмалку 8 милитанти. Според податоците на Обединетите Нации од почетокот на годинава бројот на загинати цивили е зголемен за една третина во однос на лани и изнесува 1271загинати лица.
XS
SM
MD
LG