Достапни линкови

Францускиот премиер си поднесе оставка


Францускиот премиер Франсоа Фијон синоќа си поднесе оставка со што е отворен патот за најавената реконструкција на Владата. Од кабинетот на претседателот Никола Саркози е соопштено дека претседателот ја прифатил оставката и со тоа престанува должноста на Франсоа Фијон.
Саркози во јуни најави реконструкција на владата по усвојувањето на реформите во системот за пензионирање.
XS
SM
MD
LG