Достапни линкови

Протести во Брисел против насилството врз христијаните во Ирак


Неколку илјади луѓе од цела Европа се собраа денеска во Брисел да протестират против неодамна извршеното насилство врз христијани во Ирак. Протестниот марш го предводеле група свештеници. На протетстот му претходат два поголеми инцидента во Ирак при кои загина над 70 луѓе,а 20-тина се ранети.Првиот инцидет е зложничката драма во црква која се случи пред две недели во Багдад а вториот инцидент е кога во еден ден се случија десетина бомбашки напади врз христијански семејства во главниот град на Ирак.
XS
SM
MD
LG