Достапни линкови

Русија и Јапонија сакаат да ги подобрат односите


Русија и Јапонија сакаат да ги подобрат односите. Рускиот претседател, Дмитри Медвдев со јапонскиот премиер Наото Кан ќе се сретне на маргините на Азиско Пацифичкиот Економски форум во Јокохама.
Медведев пред средбата изјави дека се надева оти денешниот состанок ќе помогне за старт на разговори кои ќе се базираат врз заедничка доверба. Кан се согласи со овој став.
Оваа средба ќе биде првиот контакт меѓу двете земји откако се заострија односите по посетата на Медведев на Курилските острови на кои право полагаат и двете земји.
XS
SM
MD
LG