Достапни линкови

Во Јапонија денеска се одржува самит на АПЕК


Претседателите на Кина, Русија и на САД денеска во Јокохама - Јапонија ќе се состанат со другите регионални лидери на Азиско Пацифичкиот Форум за Економска Соработка.
Самитот на АПЕК доаѓа по состанокот на Г 20 во Јужна Кореја, на кој лидерите на 20 те свестки економии се согласија да одбегнуваат конкурентска девалвација на нивните валути.
Американскиот Претседател Барак Обама денеска во Јокохама изјави дека земјите како Кина и Јапонија треба да престанат да го базираат својот економски растеж врз извозот во Америка, која и самата бара начини да го зголеми сопствениот извоз.
XS
SM
MD
LG