Достапни линкови

Заврши самитот на Г 20, - најавен крај на војната со валутите


Лидерите на Групата 20 најразвиени земји во светот се согласија да се воздржат од конкурентска девалвација на сопствените валути. Во заедничката изјава на крајот од самитот на Г 20 во Сеул, лидерите се заложија за пазарно движење на меѓусебниот курс на валутите. Сепак, аналитичарите оценуваат дека во завршната декларација од самитот во Сеул недостигаат конкретни мерки и оти уште многу детали ќе треба да бидат договорени на следните состаноци.
XS
SM
MD
LG