Достапни линкови

Косовски државјани осомничени за меѓународна трговија со органи


Обвинителот на европската унија, Џонатан Рател соопшти дека има листа на осум лица од Косово осомничени за меѓународна трговија со органи. Според истрагата околу 20 луѓе од различни националности во 2008 година биле жртви на лажни ветувања, дека ќе добијат пари за нивните органи. Жртвите потекнуваат од Молдавија, Турција и Русија и живееле во екстремна сиромаштија.
XS
SM
MD
LG