Достапни линкови

Германски водечки фирми се повлекуваат од Иран


Германскиот производител на автомобилите „Мерцедес Бенз“ ја прекина соработката со Иран. Фирмата соошти дека оваа одлука стапува на сила веднаш.
Во соопштението на фирмата е наведено дека одлуката е донесена откако компанијата ги прегледала своите бизнис односи со земјата по последните политички случувања , особено околку контроверзната нуклеарна програма на Техеран.
Водечки германски фирми како Дојче Банк и Комерцбанк заедно со водечки фирми за осигурување истотака ја прекинаа соработката со Иран.
XS
SM
MD
LG