Достапни линкови

Ирак формира Влада по 8 месечна политичка криза


Ирачките пратеници гласаа за клучните позиции во новата влада, која се формира после 8 месеци од парламентарните избори. Денеска политичките партии постигнаа договор според кој досегашниот премиер Нури ал Малики ќе ја задржи својата функција а поранешниот премиер Ијад Алави од опозициската коалиција Иракија ќе го предводи новиот совет задолжен за стратегиска политика.
Ирачкиот претседател Џалал Талабани ќе продолжи да ја извршува својата фунција, додека претседател на Собранието ќе биде Осама ан Најеифи, лидер на сунитска партија подржана од Иракија.
XS
SM
MD
LG