Достапни линкови

Авганистанската изборна комисија отвори истрага за фалсификување


Авганистанската изборна комисија соопшти дека отворила истрага по обвинувањата дека висок владин функционер присилил еден од членовите на изборните органи во западен Авганситан да ги фалификува резултатите од гласањето на прaламентaрните избори. Комисијата соопшти дека дека добиле аудио снима од телефонски разговор меѓу сегашниот министер за енергетика, Исмаил Кан и член на комисијата за време на изборите. Во снимката која беше емитувана на авганистанска телевизија, се слуша како министерот му наложува на човекот да направи десеттина измени во листата на победничките кандидати.
XS
SM
MD
LG