Достапни линкови

Билд: Шведска го поддржува проширувањето на ЕУ


Шведскиот министер за надворешна политика, Карл Билд изјави дека проширувањето на Еу е едно од централните прашања за надворешната политика на Шведска. Тој го поздрави доближувањето на Хрватска кон крајот на преговорите и истакна дека за Шведска би биле добредојдени преговорите за членство на Македонија во Унијата. Билд упатил критика до претседавачот на Европскиот Совет, Херман Вон Ромпуј за премолчаниот напредок на Турција.
XS
SM
MD
LG