Достапни линкови

Иванов во Авганистан: Македонија како да е членка на НАТО


Македонија треба да се гордее со учеството на нашите војници во мисијата ИСАФ во Авганистан бидејќи тие на најдобар начин ги претставуваат сите реформи во армијата, , изјави денеска шефот на македонската држава Ѓорге Иванов, кој е во прва посета на македонските војници во Авганистан.
Претседателот Иванов нагласи дека иако се уште Македонија не е членка на НАТО, во мисијата ИСАФ во Авганистан покажува оти ги исполнува сите обврски и се однесува како и сите земји-членки на Алијансата. Тој потенцира дека македонските мировници во оваа мисија придонесуваат и за светскиот мир и за градењето на институциите во Авганистан.
Во моментов Република Македонија во ИСАФ учествува со 242 војници, распоредени во четири поголеми контингенти. Досега во оваа мисија учествувале повеќе од 1.500 македонски војници.
XS
SM
MD
LG